Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA)

Pokud jste nikdy neslyšeli o Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA), nejste sami.

Jen velmi málo lidí četlo, a ještě méně plně pochopilo ty hrozné věci, co předznamenává.
FATCA je zákon USA, který nutí všechny finanční instituce na světě, poskytnout informace IRS / Federální daňový úřad spojených států/ o svých amerických klientech. V souladu s tím je obrovská finanční a administrativní zátěž, měřená ve stovkách miliard dolarů.

FATCA je důvod, proč se drtivá většina bank, brokerských a dalších finančních institucí mimo USA, vyhýbají americkým klientům.
Byl jsem v Singapuru, který má jeden z nejzdravějších bankovních systémů na světě. Mohu osobně potvrdit, že banky tam potenciální americké klienty považují za radioaktivní pasiva, kterých je nutno se vyvarovat.
To je to, jak FATCA stěžuje oběh peněz mimo USA. V kombinaci s jinými nákladnými, extrateritoriálními předpisy v USA, tento zákon (FATCA) fakticky ovládá pohyb kapitálu.

Není žádným překvapením, jak málo lidí chápe FATCA. Vlády a instituce často dávají svým nejnebezpečnějším právním předpisům a systémům nudné a neprůhledné názvy k zakrytí svých skutečných cílů.

Federální rezervní systém je vynikajícím příkladem. Po krachu dvou centrálních bankovních experimentů v 18 století, se cokoliv spojeno s pojmen centrální banka stalo u veřejnosti krajně nepopulární. Proto právníci centrální banky vyzkoušeli novou branding strategii.

Spíše, než pojmenovat svou novou centrální banku Třetí bankou Spojených států (předchozí dvě se jmenovaly První a Druhá Banka Spojených států, v uvedeném pořadí), dali ji vágní a nudný název, aby ji ukryli od běžného pohledu průměrných osob. Pojmenovali ji Federální rezervní systém (FED).

Bohužel, tato kouřová clona fungovala docela dobře. Téměř o 100 let později, většina Američanů nemá ani nejmenší tušení, co Federální rezervní systém je, co dělá, nebo jak je to ovlivní.

Myslím, že stejná dynamika je při práci s FATCA.

Zdánlivě, FATCA se chystá zakročit proti offshore daňovým únikům. Ale myslím, že US vláda má další, více zlověstný motiv.

Pojďme, oloupejme vrstvy této cibule …

FATCA by měla přinést kolem 900 milionů $ ročně v průměru, a to je optimistický odhad. Nicméně, $ 900 miliónů bude jen kapka v moři (kolem 0,2%), vedle 438 miliard $ deficitu federální vlády.
I když se v USA mírně snižuje federální deficit, příjmy FATCA by ve srovnání s deficitem byly malou almužnou.

To vyvolává otázku: Proč by vláda USA vynakládala enormní náklady a potíže při implementaci FATCA pro takové, poměrně skromné množství peněz?

FATCA na Steroidech

FATCA Skutečným cílem není sbírat peníze. Cílem je připravit cestu pro globální FATCA, neformálně známý jako GATCA.

Vidíte, v souladu s FATCA často porušuje zákony na ochranu soukromí v jiných zemích. USA vláda vyjednala dvoustranné dohody se skoro každou zemí na světě. Ale to není praktické pro každého a každá země vytvořit vlastní verzi FATCA a doprovodnou síť dvoustranných dohod. To by bylo pomalé a únavné.

Takže centrální ekonomičtí plánovači u G20 a OECD vymysleli nový „globální standard“ pro automatickou výměnu finančních informací mezi vládami. Říká se tomu GATCA, a to po vzoru FATCA. Jinými slovy, byrokraté z těchto nadnárodních institucí podstrkují „FATCA na steroidech“ na celém světě.

To by nebylo možné v případě, kdyby USA neuvolnily cestu s FATCA. Skupina G20 a OECD potřebovala US-jedinou finanční velmoc (alespoň prozatím) – k vynucení svých opatření o ochraně osobních údajů k zavření chřtánů zbytku světa. Žádná jiná země to nemohla udělat.

FATCA je možná jenom proto, že USA nese velkou hůl: schopnost odmítnout přístup k jeho finančnímu systému a k přední světové rezervní měně. Nepodepište FATCA, a vaše země může zapomenout na drtivou většinu mezinárodního obchodu. Netrvalo by dlouho a většina zemí by padla na hubu.

Mezník nastal, když Rusko a Čína podepsaly FATCA. Neexistují žádné další významné země, které by pak mohly odolat. To připravilo půdu pro GATCA.

Bohužel, GATCA bude pravděpodobně nezvratnou realitou v ne až tak vzdálené budoucnosti. Je také velmi pravděpodobné, že OECD, G20 a další organizace budou postihovat, nebo jiným způsobem vydírat země, které tyto podmínky nesplňují. Tento tlak by byl pravděpodobně příliš enormní pro drtivé množství zemí na to, aby jej unesly.

Na konci, to znamená trvalý záznam o každém centu, který jste někdy vydělali, zachránili, půjčovali, nebo utratili kdekoliv po celém světě. Tyto záznamy budou okamžitě k dispozici pro analýzu a kontrolu pro bezpočet vládních agentur, bez ohledu na jakékoli skutečné nebo domnělé provinění.

Ale počkejte, je toho víc!

Pokud FATCA nebyl konec hry, neočekávejte, že GATCA bude!

About

Napsat komentář