BRICS vzdoruje MMF a EBRD

Země BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika) mají v úmyslu vytvořit alternativu ke stávajícím globálních finančním institucím řízených Evropskou Unií a Spojenými Státy. Vytvoření Nové Rozvojové Banky (New Development Bank) a Rezervního Fondu byl vyhlášen na summitu této skupiny hlavních rozvíjejících se ekonomik (která se konala ve městě Fortaleza v Brazílii ve dnech 14-16 července 2014). Tyto instituce budou v přímé konkurenci s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (EBRD) a washingtonského Mezinárodního Měnového Fondu (IMF). Výše základního kapitálu NDB je stanovena na 100 miliard USD.

Podle indického premiéra Narendra Modi, „Jak členové BRICS, tak i mnoho dalších rozvojových zemí, budou mít prospěch z vytvoření banky. Činnost banky bude postavena na základě našich zkušeností z rozvojových zemí“.

Sídlo NDB bude ustanoveno v Šanghaji. Banka se zaměří na financování velkých infrastrukturních projektů, které nepřitahují dostatek soukromých prostředků. Kromě toho, podepsaná dohoda poskytuje prostředí běžných devizových rezerv zemí BRICS. Ruští představitelé tvrdí, že se tímto sníží globální závislost světové ekonomiky na americkém dolaru, a tudíž i na možných amerických sankcích.

Rozložení členských zemí BRICS

Rozložení členských zemí BRICS

About

Napsat komentář